Pohjan Prikaati  | Perinnejoukot | Pohjan Prikaatin Kilta | Linkit

kenraaliluutnantti Fredrik Arvidsson Posse (2.12.1790-15.5.1792)

Posse kreivillinen suku no 51Fredrik Arvidsson Posse, kreivi Arvid Possen ja Hedvig Kristina Stenbockin poika,  syntyi 17.5.1727. Fredrik Arvidsson Possen elämänura oli hyvin poikkeuksellinen. Hän aloitti sotilasuransa vapaaehtoisena Henkikaartissa 1.6.1735, kirjoitti ylioppilaaksi Uppsalassa 15.10.1736, aliupseeriksi ja kersantiksi  1739. Hän siirtyi hovijunkkariksi 9.11.1741 ja hän oli leskikuningattaren seurueessa matkalla Berliinistä Tukholmaan. Hänet siirrettiin henkikaartin vänrikiksi 28.9.1743 ja ylennettiin luutnantiksi  samassa joukko-osastossa 7.9.1747. Hänet siirrettiin Hälsingen rykmenttiin toiseksi majuriksi 22.3.1750. Fredrik Arvidsson Posse lyötiin Miekkaritarikunnan ritariksi 13.1.1753. Hän osallistui Pommerin sotaan 1757 - 1762. Hän sai virkanimityksen prikaatinmajuriksi 1757 ja Älvsborgin rykmentinkomentajaksi 19.12.1758 sekä osallistui muun muassa Frisches Haffin meritaisteluun 10.9.1759 ja 16.9.1759 Wollinin valtaukseen, jonka komendantiksi hänet määrättiin. Hänet ylennettiin armeijan everstiluutnantiksi 22.10. 1759 ja siirrettiin Kruununprinssin rykmenttiin everstiluutnantiksi 9.12.1760. Hänet ylennettiin armeijan everstiksi 29.6.1762 ja everstin tehtäviin 3.8.1761, siirrettiin päämajaan 1761 ja varuskuntapalveluun Stralsundiin 1762 ja 1763-1766 Skooneen.

Fredrik Arvidsson Posse toimi sodan jälkeen muun muassa päämajassa, Kaarle herttuan kavaljeerina 1766 ja jo samana vuonna Suomen linnoituskomission jäsenenä. Hänet siirrettiin Uudenmaan rykmentin komentajaksi 12.9.1769 ja sai nimityksen armeijan laivaston komentajaksi Ehrensvärdin seuraajana 9.7.1772. Hän avusti Kustaa III:tta vallankaappauksessa, minkä johdosta hänet ylennettiin kenraalimajuriksi, Miekkaritarikunnan komentajaksi ja kuninkaan ensimmäiseksi kenraaliadjutantiksi 12.9.1772. Hänestä lyötiin Miekkaritarikunnan suurristin komentaja 21.11.1775 ja Sotakolleegion käskettiin jäseneksi 1776. Hänet ylennettiin kenraaliluutnantiksi 27.12.1778 kruununprinssin syntymän kunniaksi, minkä johdosta hänet siirrettiin kenraalitarkastajaksi Västerbottenin ja Pohjanmaan rykmenteille 1779.

Fredrik Arvidsson Posse määrättiin Hämeen rykmentin komentajaksi sekä Suomessa olevien joukkojen ylipäälliköksi 24.5.1780, jona aikana kruununprinssi Fredrik Adolf toimi Västmanlandin rykmentin varsinaisena komentajana. Hän toimi Kustaa III:n sodan ensimmäisenä kesänä ja syksynä ylipäällikkönä. Hän toimi Pohjanmaan rykmentin komentajana 2.12.1790-15.5.1792. Komentajan tehtävä lienee ollut vain palkkakysymys, sillä hän ei koskaan tullut Pohjanmaalle. Hänet ylennettiin jalkaväen kenraaliksi siirtyessään 1792 Smoolannin osastoon. Fredrik Arvidsson Posse kuoli 11.12.1794 Tukholmassa ja haudattiin Klaran kirkkoon.

Fredrik Arvidsson Posse avioitui 22.11.1752 veljensä kälyn vapaaherratar Ulrika Eleonora Wrangel av Lindebergin  (15.4.1731 - 13.3.1795) kanssa. Avioliitosta syntyivät lapset:

  1. Arvid Erik Posse (1753 - 1825)
  2. Hedvig Elisabet Posse (1755 - 1774)
  3. Fredrika Charlotta Posse (1756 - 1794)

Lähdeluettelo

  1. Roudasmaa, Stig: Pohjan Prikaatin historia 1626 - 1983
  2. Petander, C-B. J.: Kungliga Österbottens infanteriregementes chefer 1629-1809, Österbotten 1966

Sivua päivitetty 12.03.2008

pekka.hiitola@elisanet.fi