Pohjan Prikaati  | Perinnejoukot | Pohjan Prikaatin Kilta | Linkit

Eversti Jorma Antero Pullinen (1.2.1979 - 10.12.1981)

Jorma Antero Pullinen syntyi 12.9.1931 Terijoella. Hänen vanhempansa olivat vänrikki Paavo Pullinen ja Tyyni Kostiainen. Hän kirjoitti ylioppilaaksi Kannaksen yhteislyseosta 1951. Hän aloitti sotilasuransa varusmiehenä Jääkäripataljoona 4:ssä 1951 - 1952. Hän suoritti  Kadettikoulun 1953 -1955 (Kadettikurssi 39.), jonka jälkeen hänet komennettiin opetusupseeriksi Jääkäripataljoona 4:ään 1955 -1956 ja Kadettikouluun 1957 - 1965. Hän oli toimistoesiupseerina Jyväskylän sotilaspiirinesikunnassa 1967 - 1968 ja Pääesikunnan järjestelyosastossa 1968 - 1973. Hän oli Pääesikunnan varusmiestoimiston päällikkönä 1973 -1974. Hän oli YK-tehtävissä 1973 -1975. Hän oli Rannikkojääkäripataljoonan komentajana 25.11.1975 - 1.4.1977 sekä Puolustusministeriön YK-valvontajoukkotoimiston päällikkönä 1977 -1979. Hän oli Pohjan Prikaatin komentajana 1.2.1979 -10.12.1981. Reserviupseerikoulun johtajana 6.12.1981 - 31.10.1986. Hän erosi vakinaisesta palveluksesta 1986.

Hänen ensimmäinen puolisonsa oli vuodesta 1957 lähtien sairaanhoitaja  Tuula Rinne (ero 1973). Hänen toinen puolisonsa on vuodesta 1979 lähtien ollut käräjäsihteeri Stina Öhrnberg. Ensimmäisestä avioliitosta on lapset Leena Marjatta, Jarmo Tapio, Mikko Petteri sekä Pekka Sakari (Saku).

Ansiomitalit:

Lähdeluettelo

  1. Roudasmaa, Stig: Pohjan Prikaatin historia 1626 - 1983
  2. Lappalainen, Niilo (toim): Rannikkojääkäripataljoona 1960-1985
  3. Jalkaväen vuosikirja XV
  4. Jalkaväen vuosikirja XVII

Sivua päivitetty 12.03.2008

pekka.hiitola@elisanet.fi