Pohjan Prikaati  | Perinnejoukot | Pohjan Prikaatin Kilta | Linkit

Jääkärieverstiluutnantti Taucher Jarl Gustaf Gideon (11.1.1919- 7.3.1924)

Jarl Gustaf Gideon Taucher syntyi 29.11.1889 Helsingissä, ja hänen vanhempansa olivat kihlakunnantuomari Isidor Eskil Henrik Taucher sekä Lydia Charlotta Mathilda Wolff, kirjoitti ylioppilaaksi Nya svenska läröverket i Helsingfors -nimisestä oppilaitoksesta 1908 ja liittyi Uusmaalaiseen osakuntaan. Opiskeli Helsingin yliopiston lainopillisessa tiedekunnassa 1908-1914.

Hän liittyi Pfadfinder-kurssiin 25.2.1915 ja kuului sen 2:seen  komppaniaan sekä sittemmin  Jääkäripataljoona 27:n 3. komppaniaan. Otti osaa asemasotaan Misse-joella ja Riianlahden rannikkoasemissa sekä Aa-joen talvitaisteluihin. Toimi Polangenin erikoiskurssin suomalaisena johtajana.  Syyskuun 2. päivänä 1915 ylennettiin gruppenführeriksi 2. Jääkärikomppaniaan. Ylennys zugführeriksi 10.1.1916 ja  oberzugführeriksi 27.6.1917.

Hän astui 11.2.1918 Suomen armeijan palvelukseen majurina ja saapui 25.2.1918 jääkärien pääjoukon mukana Vaasaan. Perusti ja järjesti 1. Jääkärirykmentin I Pataljoonan ja johti sitä Lempäälän ja Säiniön taisteluissa sekä Viipurin valloituksessa.

Toimi vapaussodan jälkeen Kaartin Jääkärirykmentin I Pataljoonan komentajana. Siirrettiin 14.8.1918 Itämeren Jalkaväkirykmentti No 1:n I Pataljoonan komentajaksi, 5.1.1919 Kajaanin Sissipataljoonan (myöhemmin Pohjanmaan Jääkäripataljoonan) komentajaksi, josta hän siirtyi Yleisesikuntaan tilastollisen ja ulkomaanosaston päälliköksi 26.8.1924. Hänet ylennettiin everstiluutnantiksi 6.12.1922. Toimi 1920 Petsamon retkikunnan Oulusta lähteneen 2. täydennysjoukon (ns. 3. retkikunnan) johtajana ja määrättiin 16.4.1920 koko retkikunnan päälliköksi. Hoiti 1923 useita kertoja Jääkäriprikaatin komentajan tehtäviä. Hänet määrättiin sotilasasiamieheksi Lontooseen 26.8.1926. Siirrettiin 27.8.1929 Keski-Suomen Rykmentin komentajaksi. Erosi puolustusvoimien palveluksesta 31.1.1930, ylennettiin samana päivänä everstiksi.

Suomen Punaisen  Ristin pääsihteerinä hän toimi vuosina 1930 -1956. Kuoli 14.11.1977 Helsingissä.

Puoliso vuodesta 1926 Alice Margareta Frostell, jonka kanssa tytär ja poika

Kunniamerkit:

Lähdeluettelo

  1. Roudasmaa, Stig: Pohjan Prikaatin historia 1626 - 1983
  2. Lauerma, Matti: Kuninkaallinen Preussin Jääkäripataljoona 27
  3. Suomen Jääkärien elämäkerrasto
  4. Suomen Jääkärien elämäkerrasto I täydennysosa

Sivua päivitetty 12.03.2008

pekka.hiitola@elisanet.fi