Pohjan Prikaati  | Perinnejoukot | Pohjan Prikaatin Kilta | Linkit

Jääkärieverstiluutnantti Tiainen Lauri Taavetti

(24.9.1924-15.9.1925)

Lauri Taavetti Tiainen syntyi  15.2.1890 Rantasalmella, ja hänen vanhempansa olivat maanviljelijä Taavetti Tiainen sekä Bertha Lovisa Teittinen. Hän kirjoitti  ylioppilaaksi Savonlinnan reaalilyseosta 1908 ja kirjoittautui Savolaiseen osakuntaan. Opiskeli 1908 - 1915 Helsingin yliopiston filosofisessa tiedekunnassa fyysis-matemaattisessa osastossa ja sitten lääketieteellisessä tiedekunnassa. Hän suoritti lääketieteen alkututkinnon 1913.

Liittyi Pfadfinder-kurssille 25.2.1915 (käytti nimeä Tienen) ja kuului sen sekä sittemmin Jääkäripataljoona 27:n 2. komppaniaan. Hänet ylennettiin hilfsgruppenführeriksi 2.9.1915, gruppenführeriksi 6.11.1915 ja zugführeriksi 9.8.1917. Otti osaa asemasotaan Misse-joella. Oli ennen pataljoonan rintamalle lähtöä erikoiskursseilla Spandaussa tutustumassa etäisyysmittarien käyttöön. Hänet komennettiin syksyllä 1916 etappitehtäviin Suomeen, jossa hänet määrättiin asemanhoitajaksi läntiseen etappiin. Hänen toimipaikkansa oli pitäjän kanttorin omistama  Sarkkisen kievari Ylikiimingin kirkonkylässä, jossa hän asui osuuskaupanhoitaja H. Saikon luona.  Hän asettui Ylikiiminkiin hoitamaan etappitehtävää Mikko Kohosen kanssa syyskuun 15. - 19. tienoilla. Ja vuoden lopulla Läntisen etapin hajottua vähän aikaa Matarengin etappiaseman hoitajana Ruotsissa ja lautturina Tornionjoella. Osallistui Polangenin erikoiskursseihin.

Hän palasi Suomeen aselaiva Equityn ensimmäisellä retkellä, nousi 31.10.1917 maihin Vesterön saarelle ja otti osaa asevaraston vartiointiin sekä kuljetukseen mantereelle. Hän toimi sen jälkeen  asekuljetuksien järjestelyissä Vöyrissä, Ylihärmässä ja Kauhavalla sekä suojeluskuntien harjoitus- ja järjestelytehtävissä Mustasaaressa ja Vaasassa. Hänet määrättiin 28.1.1918 Pietarsaaren suojeluskunta-alueen päälliköksi ja johti venäläisten aseistariisumista Pietarsaaressa. Hän osallistui sen jälkeen Oulun valloitukseen johtamalla etujoukkoa, joka hyökkäsi asema-aluetta ja työväentaloa vastaan. Hän toimi 20.2.1918 lähtien Vilppulan rintamalohkon päällikkönä etenemisliikkeen alkamiseen saakka ja sen aikana Tampereen valloitukseen saakka ensin IV Vilppulan ja myöhemmin I Ruoveden pataljoonan komentajana. Hänet ylennettiin Suomeen saapumisen jälkeen kapteeniksi 11.2.1918 ja majuriksi 6.12.1919.

Hänet määrättiin 20.5.1918 Karjalan armeijakunnan alipäällystökurssien johtajaksi, ja 1.8.1918  [Karjalan Divisioonan 2. rykmentin (joukko-osasto19.5.1918 - 6.7.1918,3. Divisioonan 3. rykmentti 6.7.1918 - 20.7.1918, 3. Divisioonan 2. rykmentti 20.7.1918 - 31.7.1918,] 2. Karjalan Rykmentin [31.7.1918 - 30.8.1918, Laatokan Jalkaväkirykmentti 6 30.8.1918 - 15.3.1818  ja lopulta nimettiin Viipurin rykmentiksi 15.3.1919] I pataljoonan komentajaksi ja talouspäälliköksi 28.6.1918  ja uudelleen I Pataljoonan komentajaksi 29.2.1923 (Viipurin rykmentin väliaikaisena komentajana 16.6.1923 - 27.5.1924). Jalkaväen kapitulanttikoulun johtajaksi 16.5.1924 alkaen. Hänet ylennettiin everstiluutnantiksi 16.5.1924. Pohjanmaan Jääkäripataljoonan komentajana hän oli 24.9.1924 - 15.9.1925. Hän toimi Karjalan Kaartin Rykmentin  komentajana 25.8.1925-9.9.1929, jonka aikana ylennettiin everstiksi 15.6.1928 ja suoritti Sotakorkeakoulun komentajakurssin 1929 ja Savon Prikaatin komentajana 4.7.1929 - 1933. Karjalan Sotilasläänin komentajana hän toimi 1.7.1933 -1939. Talvisodassa hän oli 12. Divisioonan komentajana 2.2.1940 asti (vapautettu rintamatehtävistä sydänsairauden vuoksi), jonka jälkeen kotijoukkojen esikunnan alaisten koulutuskeskuksien koulutustarkastajana.

Välirauhan aikana ja  jatkosodassa hän toimi Kotijoukkojen esikunnassa järjestely- ja komento-osaston päällikkönä 18.6.1941 alkaen, mistä tehtävästä hänet asetettiin  lakkautuspalkalle  4.12.1944.  Hän sai eron omasta pyynnöstään 30.11.1945.  Kuoli  18.9.1958 Helsingissä

Puoliso vuodesta 1919 Anna Elisa Jalkanen, jonka kanssa kaksi tytärtä ja kaksi poikaa.

Kunniamerkit:

Lähdeluettelo

  1. Roudasmaa, Stig: Pohjan Prikaatin historia 1626 - 1983
  2. Kilkki Pertti: Karjalan Kaartin Rykmentti 1918 - 1939
  3. Lauerma, Matti: Kuninkaallinen Preussin Jääkäripataljoona 27
  4. Turunen, Matti- Partanen, Jukka: Viipurin Rykmentti Karjalan puolustaja 1626 - 1940
  5. Suomen Jääkärien elämäkerrasto
  6. Suomen Jääkärien elämäkerrasto I täydennysosa
  7. Wegelius, K. A.: Aseveljet I osa
  8. Raikkala, Hannes: Suojeluskuntain historia III osa

Sivua päivitetty 12.03.2008

pekka.hiitola@elisanet.fi