Pohjan Prikaati  | Perinnejoukot | Pohjan Prikaatin Kilta | Linkit

Jääkärieverstiluutnantti Einari Walter Veijo (27.10.1925 - 1.7.1933)

Einari Walter Veijo syntyi 8.1.1881 Korpilahdella, hänen vanhempansa olivat maanviljelijä Johan Walter Engström sekä Amanda  Hinkkala. Hän kirjoitti ylioppilaaksi Jyväskylän lyseosta 1903 ja liittyi Hämäläiseen osakuntaan. Hän opiskeli Polyteknillisessä opistossa Helsingissä 1903 -1905 ja Karlsruhen teknillisen korkeakoulun kemiallis-teknologisessa osastossa 1911-1914.

Hän liittyi Pfadfinder-kurssille 27.2.1915 (käytti nimeä Erich Wicktröm) ja kuului sen sekä Jääkäripataljoona 27:n 1. komppaniaan. Siirrettiin 6.11.1915 3. komppaniaan. Hänet ylennettiin 2.9.1915 hilfsgruppenführeriksi, 6.11.1915 gruppenführeriksi ja 9.8.1917 zugführeriksi. Hän otti osaa asemasotaan Misse-joella. Häent siirrettiin 22.8.1916 täydennysjoukkoon ja komennettiin etappitehtäviin Suomeen. Hänet sijoitettiin  läntiseen etappiin, jossa aluksi toimi Kurppaan etappiaseman hoitajana Kärsämäen ja Pyhäjärven rajalla ja myöhemmin pohjoisen etapin johtajana. Hän palasi 11.1.1917 takaisin täydennysjoukkoon ja siirrettiin 27.3.1917 3. komppaniaan. Hän otti osaa sotakoulun A-kurssiin Libaussa 1917.

Hän astui 11.2.1918 Suomen armeijan palvelukseen kapteenina ja saapui 25.2.1918 jääkärien pääjoukon mukana Vaasaan. Hän palveli vapaussodan aikana 4. Jääkärirykmentin VIII Pataljoonan 3. komppanian päällikkönä ja otti sen mukana osaa Raudun ja rajaseudun taisteluihin.

Veijo siirrettiin 16.5.1918 Yleisesikuntaan ja määrättiin toimistoupseeriksi koulutusosastoon, ja hän erosi 31.1.1919 palveluksesta osallistuakseen Viron vapaussotaan ja Aunuksen retkeen. Hän toimi Viron vapaussodassa Suomen vapaaehtoisten joukkojen esikunnassa operatiivisen osaston päällikkönä aina esikunnan kotimaahan paluuseen saakka. Hän osallistui Aunuksen retkikuntaan ja toimi ylipäällikön esikuntapäällikkönä 1.5. - 9.9.1919.

Veijo määrättiin 19.11.1919 toimistoupseeriksi Sotaministeriöön. Hänet ylennettiin majuriksi 24.12.1919. Hänet siirrettiin 7.1.1920 Viipurin rykmentin III Pataljoonan komentajaksi, komennettiin 20.9.1920 ja siirrettiin 25.2.1921 komppanianpäälliköksi Kadettikouluun (Tasavallan Presidentin Sotilaskäsky N:o 9/25.2.1921), 14.3.1923 Viipurin rykmenttiin, missä toimi aluksi rykmentin talouspäällikkönä ja 5.6.1923 alkaen III Pataljoonan komentajana ja 10.9.1924 Savon Jääkärirykmentin komentajan apulaiseksi. Hän toimi 27.5. - 10.9.1924 Viipurin rykmentin komentajan viransijaisena. Hänet määrättiin 15.1.1925 Savon Jääkärirykmentin väliaikaiseksi komentajaksi. Hänet siirrettiin 5.9.1925 Pohjanmaan Jääkäripataljoonan komentajaksi, jona aikana toimi 6.9. -25.11.1926 sekä 22.11.1926 - 10.1.1927 Jääkäriprikaatin komentajan viransijaisena. Hänet ylennettiin everstiluutnantiksi 6.12.1926. Hänet siirrettiin 1.7.1933 Polkupyöräpataljoona 2:n komentajaksi (aloitti komentajana 16.8.1933). Hän erosi aktiivipalveluksesta säädetyn  eroamisiän perusteella 8.1.1936, jolloin samaan aikaan hänet  ylennettiin everstiksi.

Veijo kutsuttiin Ylimääräisten harjoitusten aikana palvelukseen määräyksellä Pohjois-Karjalan Suojeluskuntapiirin komentajaksi. Hänet siirrettiin joulukuussa 1939 Jalkaväkirykmentti 36:n komentajaksi osallistuen taisteluihin Laatokan pohjoispuolella (katkaisi muun muassa Tulemajärven - Koirinojan välisen vihollisen huoltotien) sekä mottitaisteluihin Siiranmäellä ja Lavajärvellä. Hänet kotiutettiin kesäkuussa 1940.

Hänet kutsuttiin uudelleen palvelukseen jatkosodan alkaessa määräyksellä Keski-Pohjanmaan sotilasläänin komentajaksi. Hänet kotiutettiin syksyllä 1943, minkä jälkeen maanviljelijänä Korpilahdella.

Hän kuoli 29.1.1954  Korpilahdella, haudattu Korpilahdelle.

Kunniamerkit:

Julkaisuluettelo

  1. Weijo E W: VII Jääkäripataljoona
  2. Weijo E W: Karjalan Jääkärit - Raudun taistelussa 5.4.1918, sotilasaikakauslehti 1938 ss 263-274
  3. Weijo  E W: Veljessota Suomessa v. 1918, Lehti 1918

Lähdeluettelo

  1. Roudasmaa, Stig: Pohjan Prikaatin historia 1626 - 1983
  2. Turunen, Matti- Partanen, Jukka: Viipurin Rykmentti Karjalan puolustaja 1626 - 1940
  3. Suomen Jääkärien elämäkerrasto
  4. Suomen Jääkärien elämäkerrasto I täydennysosa
  5. Wegelius, K. A.: Aseveljet I osa
  6. Suominen, Pertti (toim.): Jääkäripataljoona 2 Uudenmaan Jääkäripataljoona 1921-1971

Sivua päivitetty 12.03.2008

pekka.hiitola@elisanet.fi