Pohjan Prikaati  | Perinnejoukot | Pohjan Prikaatin Kilta | Linkit

Jääkärieversti Aksel Leonard Vuokko (25.3. - 14.7.1944 ja 24.8. - 27.9.1944)

Aksel Leonard Vuokko syntyi 21.3.1897 Uskelassa, ja hänen vanhempansa olivat maanviljelijä, metsätyönjohtaja Kustaa Wahlberg ja Vendla Lehtonen. Hän suoritti yksityisesti 5/8 luokkaa Helsingin suomalaisessa normaalilyseossa 1924 ja 7/8 luokkaa Raahen keskikoulun jatkoluokilla 1929.

Hän liittyi  Preussin Kuninkaallisessa Jääkäripataljoonassa n:o 27 19.11.1915 ja kuului sen 1.konekiväärikomppaniaan. Hänet ylennettiin 1.3.1916 hilfsgruppenführeriksi ja 18.7.1917 gewehrführeriksi. Hän otti osaa asemasotaan Misse-joella ja Riianlahden rannikkoasemissa sekä Aa-joen talvitaisteluihin.

Vuokko astui 11.2.1918 Suomen armeijan palvelukseen luutnanttina ja saapui 25.2.1918 jääkärien pääjoukon mukana Vaasaan. Hän oli  vapaussodan aikana 1. (Kaartin) Jääkärirykmentissä 1.Jääkäripataljoonan konekiväärikomppaniassa joukkueen johtajana ja 21.4.1918 alkaen komppanianpäällikkönä. Hän otti osaa Lempäälän, Säiniön ja Viipurin taisteluihin.

Hänet siirrettiin armeijan uudelleen järjestelyn yhteydessä 3. konekiväärikomppanian päälliköksi Suomen Valkoiseen Kaartiin ja 30.4.1919 7. komppanian päälliköksi. Hän erosi armeijan palveluksesta 15.7.1919. Hän palveli 22.8.1919 lähtien Vihdin suojeluskunnan paikallispäällikkönä ja hänet määrättiin 15.4.1920 Uudenmaan pohjoisen suojeluskuntapiirin 1. sotilasohjaajaksi, 30.9.1924 ampumatoimintaupseeriksi Suojeluskuntain yliesikuntaan ja 1.1.1927 Raahen suojeluskuntapiirin päälliköksi. Hänet ylennettiin kapteeniksi 16.5.1926 ja majuriksi 22.4.1929. Hän oli 5.2.1936 - 5.2.1937 komennettuna Porin rykmenttiin, missä hoiti pataljoonankomentajan tehtäviä. Hänet ylennettiin everstiluutnantiksi 16.5.1938.

Hän oli talvisodassa Jalkaväkirykmentti 26:n ja Prikaati W:n (Vuokon) ja Jalkaväkirykmentti 25:n komentajana Karjalan Kannaksella ja Kuhmon suunnalla. Hänet määrättiin 23.8.1940 Raahen suojeluskuntapiirin komentajaksi ja 10.6.1941 Jalkaväkirykmentti 32:n komentajaksi. Jatkosodassa Jalkaväkirykmentti 32:n komentajana 15.6.1941 - 20.5.1943. Hänet ylennettiin everstiksi 30.3.1942. Hän osallistui Juntusrannan, Vuonnisen, Pistojoen, Korpivaaran, Tetrivaaran, Uhtuan, Lintulan, Kivennavan, Vaaramäen, Muolaan, Kääntymän, Kuparsaaren ja Ihantalan taisteluihin. Hänet siirrettiin sairauden vuoksi 21.5.1943 Kotijoukkojen esikuntaan ja Pohjois-Pohjanmaan sotilaslääninkomentajana 15.9.1943 - 23.3.44 ja sen ohella Oulun suojeluskuntapiirin komentajaksi. Hänet siirrettiin Jalkaväkirykmentti 11:n komentajaksi 23.3. - 14.7.1944 ja takaisin Kotijoukkoihin määräyksellä Oulun Sotilaspiirin komentajaksi 17.11.1944 - 45. Hän sai eron omasta pyynnöstään 7.9.1945.

Vuokko perusti vuonna 1946 Ouluun urheiluvälineliike  Syte, A. Vuokko, jonka johtajana toimi kuolemaansa saakka. Hän  kuoli 2.8.1951 Oulussa ja hänet on haudattu Ouluun.

Hänen ensimmäinen puolisonsa oli  vuodesta 1932 Rauni Karikoski (k. 1945). Hän avioitui uudelleen 1948 Siiri Elina Paattisen kanssa. Hänellä on ensimmäisestä avioliitosta neljä lasta.

Kunniamerkit:

Lähdeluettelo:

  1. Roudasmaa Stig: Pohjan Prikaatin historia
  2. Huhtala P: Suomen Valkoinen Kaarti
  3. Hersalo, N.V.: Suojeluskuntain historia
  4. Siilasvuo, Hjalmar: Kuhmo Talvisodassa
  5. Lauerma, Matti: Kuninkaallinen Preussin Jääkäripataljoona 27
  6. Suomen Jääkärien elämäkerrasto
  7. Suomen Jääkärien elämäkerrasto I täydennysosa

Sivua päivitetty 12.03.2008

pekka.hiitola@elisanet.fi