Pohjan Prikaati  | Perinnejoukot | Pohjan Prikaatin Kilta | Linkit

Eversti Joel Svante Walldén (10.10.1941 - 3.2.1943)

Joel Svante  Walldén syntyi 25.1.1894 Tampereella. Hänen vanhempansa olivat kauppias Vilhelm Walldén sekä Ida Sofia Palander. Hän kirjoitti ylioppilaaksi yksityisestä Helsingin Suomalaisesta Lyseosta 1915 ja suoritti Tampereen Kauppaopiston 1915-1917. Vapaussodan aikana hän osallistui Tampereen valloitukseen sekä oli huhtikuusta toukokuuhun 1918 kenraali Langhoffin käytettävissä. Hän oli 1919 Ylipäällikön esikunnassa toimistoupseerina. Hän kävi Viipurin upseerikokelaskurssin (B) 15.9.1918 -12.4.1919, jonka jälkeen hän palveli Keski-Suomen Rykmentissä nuorempana upseerina 1920 - 21. Hänet ylennettiin luutnantiksi Tasavallan Presidentin Sotilaskäskyllä N:o 26/16.5.1921.  Hän palveli Yleisesikunnassa toimistoupseerina 1921-1927 ja Puolustusministeriössä liikekannallepanotoimiston nuorempana toimistoesiupseerina 11.2.1927 alkaen  ja 14.8.1929 alkaen saman toimiston toimistopäällikön viransijaisena vuoteen 1933 saakka. Hän kävi Ranskassa St Cyrin sotakoulun sekä sotakorkeakoulun 1922-1925. Hän toimi Huoltopataljoona 2:n komentajana 1.7.1933 - 36 sekä Yleisesikunnan järjestelytoimiston päällikkönä 1936 - 37. Hän oli puuttumattomuuskomitean valvontakomission piiripäällikkö Espanjassa 28.3.1937 -30.4.38, josta palattuaan hän oli Jääkäripataljoona 2:n komentaja 2.6.1938 alkaen.

Walldén oli talvisodassa Jääkäripataljoona 2:n komentajana 2.12.1939 saakka osallistuen Lipolan taisteluihin sekä myöhemmin III Armeijakunnan huoltopäällikkönä Keski-Kannaksen ja Vuoksen itäpuolisiin taisteluihin. Jatkosodassa hän oli Jalkaväkirykmentti 11:n komentajana 10.10.1941 - 3.2.1943. Hänet siirrettiin 2.6.1943 Päämajan tiedustelujaoston päällikön apulaiseksi. Sodan jälkeen hän oli Puolustusvoimien Pääesikunnan ulkomaanosaston päällikkönä 1.5.1945 - 14.4.47 ja hänet määrättiin Jalkaväkirykmentti 4:n komentajaksi 15.4.1947, puolustusvoimien uudelleenjärjestelyn yhteydessä määrättiin 4. Prikaatin komentajaksi 1.12.1951.

Walldén erosi aktiivipalveluksesta 25.1.1954 säädetyn eroamisiän perusteella, jonka jälkeen toimi kunnallisraatimiehenä Tammisaaren kaupungin raastuvanoikeudessa ja maistraatissa. Hän kuoli 25.1.1972 Tampereella.

Hänen puolisonsa oli Leila Hortense Rödlin (s. 11.7.1902), jonka kanssa tytär Maira Uni Inari (s.7.8.1930).

Kunniamerkit

Lähdeluettelo

  1. Roudasmaa, Stig: Pohjan Prikaatin historia 1626 - 1983
  2. Selinheimo, Oras (toim.): Viipurin upseerikokelaskurssi 1918-1919 20-vuotismuistojulkaisu
  3. Selinheimo, Oras (toim.): Viipurin upseerikokelaskurssi 1918-1919 muistojulkaisu
  4. Backström, Åke: Viipuriin upseerikokelaskurssi 1918 - 1919, Sotahistoriallinen aikakauskirja #5
  5. Jalkaväen vuosikirja 1961
  6. Suominen, Pertti (toim.): Jääkäripataljoona 2 Uudenmaan Jääkäripataljoona 1921-1971

Sivua päivitetty 12.03.2008

pekka.hiitola@elisanet.fi