Pohjan Prikaati  | Perinnejoukot | Pohjan Prikaatin Kilta | Linkit

Jalkaväkirykmentti 11:n päällystö

Komentajat
Eversti Malm Sulo Aate 18.06.1941-09.10.1941
Eversti Walldén Joel Svante 10.10.1941-08.02.1943
Eversti Pöyhönen Yrjö August 09.02.1943-24.03.1944
Eversti Vuokko Aksel Leonard 25.03.1944-14.07.1944
Everstiluutnantti Halsti Wolfgang Hallsten 15.07.1944-23.08.1944, sijaisena
Eversti Vuokko Aksel Leonard 24.08.1944-27.09.1944
Everstiluutnantti Halsti Wolfgang Hallsten 28.09.1944-
Adjutantit
Luutnantti Ylirisku Otto Erkki 18.06.1941-xx.04.1942

Komppanian päällikkönä JR 11:ssä 1944, Haavoittui Antrean Kaltovedellä

1960-luvulla Pohjanmaan Jääkäripataljoonan komentajana

Luutnantti Jantunen A 17.07.1942-
Luutnantti Korhonen E 10.06.1943-
Kapteeni Ylirisku Otto Erkki xx.12.1943-xx.01.1944
Luutnantti Aurio U 16.07.1944-
Huoltopäällikkö
Kapteeni Marno Ossian Erik  
I Pataljoonan komentajat
Everstiluutnantti Raninen Matti -21.03.1942
Everstiluutnantti Kärkkäinen Arvo Edvard 11.04.1942-
Ratsumestari Paavola (ent Solin) Ahti Ilmari  
Jääkärieverstiluutnantti Lindén Vilho 20.07.1942-
Majuri Hurmalainen Lauri Veikko Ensio 04.01.1943-
Majuri Malmivaara F 03.06.1944-
II Pataljoonan komentajat
Majuri Veijola Väinö Johannes -13.03.1942
Kapteeni Maristo (ent Meklin) Johan Fredrik (Jussi) -27.04.1942
Kapteeni Valkonen Pentti  
Majuri Hurmalainen L 1942
Majuri Haahti U 19.07.1942-08.09.1943
Majuri Paavola A 08.09.1943-25.11.1943
Majuri Pirhonen K 16.02.1944-
Majuri Kilpeläinen W -15.02.1944
Kapteeni Valtasaari   -19.06.1944
Majuri Vaarla   20.06.1944-01.10.1944
Kapteeni Toivonen L 01.10.1944-03.10.1944
Kapteeni Palatsi R 03.10.1944-
III Pataljoonan komentajat
Kapteeni Ylönen M -21.07.1941 (k.)
Kapteeni Tassila   22.07.1941-
Kapteeni Uimonen Y -08.08.1941 (k.)
Kapteeni Pellikka I -24.08.1941 (k.)
Majuri Haataja J -11.04.1942
Everstiluutnantti Kärkkäinen A 06.01.1943
Majuri Nummi R -05.03.1944
Majuri Valkonen Pentti -06.10.1944 (k. Torniossa)
Kapteeni Vierimaa V 06.10.1944-
Jääkärijoukkueen johtajat
Vänrikki Kurkinen   -kesä 1942
Luutnantti Mellomäki    
Kranaatinheitinkomppanian päällikkö
Kapteeni Kulmakko A  
Tykkikomppanian päälliköt
Luutnantti Huotari M  
Kapteeni Mikkola A  
Luutnantti Pietarila P  
Pioneerijoukkueen johtajat
Vänrikki Kiviperä    
Vänrikki Seppänen    
Luutnantti Haapaniemi   26.08.1943-
      11.10.1944 (k.)
Kapteeni Kouri J 11.10.1944-
Viestijoukkueen johtajat
Luutnantti Virtanen    
Luutnantti Visakanto R  

Lähdeluettelo

  1. Roudasmaa, Stig: Pohjan Prikaatin historia 1626 - 1983
  2. Vuorio, Anelma: Raatteen pataljoona (I/JR11:n vaiheita jatkosodan ensimmäisen kuukauden aikana)

Sivua päivitetty 12.03.2008

pekka.hiitola@elisanet.fi