Pohjan Prikaati  | Perinnejoukot | Pohjan Prikaatin Kilta | Linkit

Suomen Ruotujakoisen 3. Oulun Tarkk'ampujapataljoonan päällystö

Esikunta

Pataljoonankomentaja
Everstiluutnantti Sundman Georg Fredrik 15.12.1854 - 06.03.1864
Majuri Krogius Viktor Reinhold 06.03.1864 - 31.07.1868
Nuorempi esiupseeri
Majuri Gripenwaldt Jakob Erik Göran 26.04.1854 - 01.03.1856
Virka avoinna 1857
Majuri Willgren Adolf (I)

07.05.1858 - 07. tai 08.10.1865

Pataljoonanadjutantti
Luutnantti von Nandelstadh August 15.12.1854 - 27.06.1868
Luutnantti Renqvist Karl (Ernst) 05.11.1862 - 20.06.1868 (vt)
Pataljoonankasööri
Aliluutnantti af Enehjelm Knut William Bernhard 27.12.1854 - 23.3.1862
Luutnantti Sundman Karl Johan 03.03.1862 - 20.06.1868
Sotatuomari (Virka lakkautettu 1866  lopulla)
Virka avoinna 1854
sotatuomari Söderhjelm Verner Voldemar 19.03.1855-21.08.1857
sotatuomari Bergstedt Karl Gustav 30.09.1857-19.09.1866
Pataljoonanlääkäri
Virka avoinna 1854
pataljoonanlääkäri Nylander Fredrik 19.03.1855-31.12.1860
pataljoonanlääkäri Olsoni Lars Bernhard (Bernt) 04.03.1861-30.06.1868
Ylilääkäri
Viran hoitajista ei ole merkintöjä
Alilääkäri
alilääkäri Fogelholm Karl Gustav 07.05.1864-20.03.1866
Pataljoonansaarnaaja (Virka lakkautettiin 1866)
pataljoonansaarnaaja Bäckvall (ent Herrala) Johan 19.04.1855-19.10.1864
pataljoonansaarnaaja Ehnberg Henrik Vilhelm xx.04.1865-05.05.1866
Sairaalanvalvoja (Virka lakkautettu 07.05.1858)
  Pettersson Pehr 17.12.1854-30.04.1856
Virka avoinna 1857
Vanhempi välskäri
  Niemelä Pehr 09.11.1854-30.06.1868
Vanhempi välskäri/pataljoonanhaavuri
  Räty Matts 12.12.1854-30.04.1856
  Wallén Karl 30.06.1856-05.07.1861
Virka avoinna 1862-1863
  Nåhlman Gustaf 30.04.1864-30.06.1868
Nuorempi välskäri (Virka lakkautettu 1858)
  Wallén Karl 24.12.1854-30.06.1856
Virka avoinna 1857

Nuorempi välskäri (Virka lakkautettu 1858)

  Henriksson Johan 02.021855-30.03.1857

Pataljoonankirjuri/vanhempi kirjuri (ruotsinkieli)

  Dahlström Johan (Jean) 12.12.1854-20.04.1865
  Mustelin Wilhelm 20.04.1865-30.06.1868

Pataljoonankirjuri/vanhempi kirjuri (venäjänkieli)

  Jekimoff Alexej 13.04.1855-11.01.1859
  Derschott Kusma 06.03.1859-17.06.1863
  Dorofäjeff Ivan 18.07.1863-30.06.1868
Vaunumestarit
  Ask Johan 06.03.1855-31.07.1859
  Ask Johan 15.10.1859-30.06.1868
Ylimääräisellä menosäännöllä
Nuorempi välskäri Sandell August Samuel 29.05.1855-19.08.1855

1. komppania ja vuodesta 1859 lähtien 2. Oulun komppania

Komppanian päällikkö
Kapteeni Willgren Adolf (I) 26.05.1855-07.05.1858
Alikapteeni Strömberg Konstantin Birger

25.02.1858-20.06.1868

Luutnantti
Luutnantti Grönholm Karl Fredrik 30.07.1855-07.06.1856
Virka avoinna 1857 - 1868
Aliluutnantti (virka lakkautettu 23.6.1859)
Aliluutnantti Grönholm Karl Fredrik 15.12.1854-30.07.1855
Aliluutnantti Salow Herman Edvard 06.07.1856-24.05.1859
Aliluutnantti Ståhlberg Gustav 24.05.1859-11.03.1862
Vänrikki (virka lakkautettu 23.6.1859)
Vänrikki Salow Herman Edvard 09.05.1855-06.07.1856
Vänrikki Ståhlberg Gustav 25.08.1856-24.05.1859
Vääpeli
Vääpeli Löthman Viktor August 01.01.1855-27.01.1864
Vääpeli Söderberg Karl Otto 14.04.1864-30.06.1868
Port d'Epee vänrikit/ Port d'Epee junkkari
Port d'Epee vänrikki Sundman Karl Johan 29.06.1855-06.12.1855
Port d'Epee vänrikki von Knorring Filip Egenolf 14.05.1856-10.01.1858
Virka avoinna 1860 - 1866
Alivänrikki/junkkari
Alivänrikki Carlsson Viktor Bernhard 29.06.1855-07.12.1855
Alivänrikki Löthman Fredrik Bernhard 07.06.1856-22.10.1859
Virka avoinna 1860 - 1868
Varusmestari
Varusmestari (vt) Willgren Adolf (II) 13.10.1854-13.07.1858
Varusmestari Hagelin Pehr Bengt Torsten Frithiof (Fritz) 27.12.1858-22.06.1860
Varusmestari Karén (Kolkko) Johan Petter 25.07.1860-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Vanhempi aliupseeri Sundman Karl Johan 13.10.1854-29.06.1855
Vanhempi aliupseeri Dahlbäck Karl Johan 07.07.1855-14.02.1857
Vanhempi aliupseeri Forss Jakob 27.12.1858-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Vanhempi aliupseeri Löthman Berndt Fredrik 13.10.1854-28.04.1855
Vanhempi aliupseeri Carlsson Viktor Bernhard 28.04.1855-29.06.1855
Vanhempi aliupseeri Wikstrand Henrik Herman 07.07.1855-07.06.1856
Vanhempi aliupseeri Rännäri Johan 15.07.1857-27.01.1864
Vanhempi aliupseeri Impola (Nuoli) Gustaf 02.04.1864-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Vanhempi aliupseeri Levander Oskar Fredrik 13.10.1854-23.06.1855
Vanhempi aliupseeri Rydström Johan 07.07.1855-31.01.1858
Vanhempi aliupseeri Helin (Hellin) Karl Johan Jakobsson 30.10.1858-21.11.1861
Vanhempi aliupseeri Gröndahl Ulrik Wilhelm 21.11.1861-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Vanhempi aliupseeri Löthman Viktor August 13.10.1854-01.01.1855
Vanhempi aliupseeri Saxa Isak Emanuel 01.01.1955-29.06.1855
Vanhempi aliupseeri Grönmarck Johan 07.07.1855-31.12.1856
Vanhempi aliupseeri Brockman Jonas Henrik 31.12.1856-14.07.1858
Vanhempi aliupseeri Into Johan Henrik 13.01.1859-24.05.1859
Vanhempi aliupseeri Lauta (Yrttiaho) Karl Andersson 31.05.1859-28.11.1859
Vanhempi aliupseeri Juvelius Otto August 19.07.1860-22.08.1860
Vanhempi aliupseeri Oijusluoma Johan Henrik Josefsson 10.11.1860-30.06.1868
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Carlsson Viktor Bernhard 13.10.1854-28.04.1855
Nuorempi aliupseeri Backman Josef 06.09.1855-14.01.1856
Nuorempi aliupseeri Hagelin Pehr Bengt Torsten Frithiof (Fritz) 23.01.1856-27.12.1858
Lakkautettuna 1858 - 1864
Nuorempi aliupseeri Signal (Korva) Matts Johansson 26.08.1865-21.09.1866
Virka avoinna 1867 - 1868
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Saxa Isak Emanuel 09.11.1854-01.01.1855
Nuorempi aliupseeri Nordsten Karl 27.04.1855-08.05.1856
Virka avoinna 1857
Virka lakkautettuna 1858-1865
Nuorempi aliupseeri Rapp (Paavali) Jakob 26.08.1865-30.06.1868
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Wallenius Anders Frithiof Ferdinand 31.01.1855-28.04.1855
Nuorempi aliupseeri Wallenius Anders Frithiof Ferdinand 07.07.1855-07.06.1856
Nuorempi aliupseeri Brockman Jonas Henrik 07.06.1856-31.12.1856
Virka avoinna 1857
Virka lakkautettuna 1858-1865
Nuorempi aliupseeri Paukka (Piirainen) Henrik 15.04.1866-30.06.1868
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Stenbäck Herman 07.12.1854-12.01.1855
Nuorempi aliupseeri Permén Karl Gustaf 13.01.1855-28.04.1855
Nuorempi aliupseeri Permén Karl Gustaf 05.07.1855-13.02.1856
Nuorempi aliupseeri Hel(l)ander Jakob 06.03.1856-01.08.1857
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Rydström Johan 09.11.1854-07.07.1855
Nuorempi aliupseeri Forss Jakob 14.01.1856-27.12.1858
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Ockenström Alexander 13.02.1855-18.03.1856
Nuorempi aliupseeri von Knorring Filip Egenolf 04.04.1856-14.05.1856
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Grönmark Johan 03.11.1854-07.07.1855
Nuorempi aliupseeri Salow Adolf Julius 09.01.1856-07.06.1856
Ylimääräisellä menosäännöllä tai tilapäissijoituksissa
Nuorempi aliupseeri Cajaner Alfred 13.10.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Ståhlberg Gustaf 13.10.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Heikell Otto Axel 13.10.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Bergelin Wolmar Gabriel 13.10.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Silfverhjelm Adolf Fredrik 13.10.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Aspegren Zachris 13.10.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Snellman Adolf Wilhelm Alexander 13.10.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Bäck Herman Wilhelm 13.10.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Saxa Viktor Fredrik 13.10.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Törnvall Karl Gustaf 13.10.1854-28.04.1855
Nuorempi aliupseeri Léman Adolf Fredrik 13.10.1854-28.04.1855
Nuorempi aliupseeri Ström Johan 13.10.1854-28.04.1855
Nuorempi aliupseeri Brockman Jonas Henrik 13.10.1854-28.04.1855
Nuorempi aliupseeri Stenfeldt Abraham Julius 13.10.1854-09.03.1855
Nuorempi aliupseeri Bastman Frans Oskar 13.10.1854-09.03.1855
Nuorempi aliupseeri Kostian Anders Henrik 13.10.1854-09.03.1855
Nuorempi aliupseeri Forss Gustaf Edvard 13.10.1854-09.03.1855
Nuorempi aliupseeri Neovius Adolf Edvard 13.10.1854-09.03.1855
Nuorempi aliupseeri Mittler Jakob Fredrik 18.10.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Glad Johan 18.10.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Wallenius Karl Johan Frithiof 23.10.1854-12.03.1855
Nuorempi aliupseeri Saxell Abraham Niklas (Nikolai, Nikolaus) 24.10.1854-28.04.1855
Nuorempi aliupseeri Castren (Kakkonen) Nils 26.10.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Gedda Blechard Frans 26.10.1854-04.03.1855
Nuorempi aliupseeri Paulin Karl 01.11.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Reiss Konrad 01.11.1854-28.04.1855
Nuorempi aliupseeri Frosterus Erik Johan 01.11.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Jääskö Jakob 02.11.1854-12.03.1855
Nuorempi aliupseeri Schmidt Berndt Wilhelm 15.11.1854-09.03.1855
Nuorempi aliupseeri Forsström Gustaf Edvard 15.11.1854-09.03.1855
Nuorempi aliupseeri Petrelius Gabriel 23.11.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Pettersson Johan Theodor 26.11.1854-09.03.1855
Nuorempi aliupseeri Wikberg Fredrik 01.12.1854-09.03.1855
Nuorempi aliupseeri Karvola Johan 01.12.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Wetoniemi Jakob 03.12.1854-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Dahlbäck Karl Johan 05.12.1854-07.07.1855
Vänrikki Carlsson Viktor Bernhard 07.12.1854-18.10.1858
Aliluutnantti Uggla Karl Alfred 15.12.1854-26.05.1855
Nuorempi aliupseeri Juthström Johan 10.01.1855-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Nyman Theodor 15.01.1855-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Weisell Otto Konrad 18.01.1855-09.03.1855
Nuorempi aliupseeri Palmgren Karl 23.01.1855-18.03.1855
Nuorempi aliupseeri Tidström Karl Gustaf 23.01.1855-28.04.1855
Alikapteeni Lode Karl Torsten Fredrik 01.02.1855-30.07.1855
Nuorempi aliupseeri Wegelius Henrik 28.02.1855-23.03.1855
Nuorempi aliupseeri Malmgren Kristian Herman 09.03.1855-15.03.1855
Aliluutnantti Gadelli Ernst Gustaf Fredrik 19.04.1855-14.01.1856
Vänrikki Krook Lars Georg Alarik 10.02.1864-20.06.1868

2. komppania ja vuodesta 1859 lähtien 1. Kemin komppania

Komppanian päällikkö
Alikapteeni Tuderus Karl August 15.12.1854-25.02.1858
Kapteeni Lode Karl Torsten Fredrik 25.02.1858-11.07.1868
Luutnantti
Luutnantti Wegelius Fredrik August 06.07.1856-20.06.1868
Aliluutnantti
Aliluutnantti Wegelius Fredrik August 04.02.1855-06.07.1856
Virka avoinna 1857
Aliluutnantti Carlsson Viktor Bernhard 18.10.1858-20.06.1868
Vänrikki (Virka lakkautettu 23.06.1859)
Vänrikki Tollet Blechard Alfred 06.01.1856-01.07.1857
Virka avoinna 1858
Vääpeli
Virkaa tekevä vääpeli Cajaner Alfred 23.03.1855-24.11.1859
Vääpeli Munk (Maunula) Henrik 19.07.1860-30.08.1868
Port d'Epee vänrikki
Port d'Epee vänrikki Ståhlberg Gustaf 29.06.1855-04.09.1856
Virka avoinna 1857-1866
Alivänrikki/junkkari
Alovänrikki Heikell Otto Axel 29.06.1855-13.04.1859
Virka avoinna 1860-1868
Varusmestari
Virkaa tekevä varusmestari Jääskö Jakob 12.03.1855-16.08.1856
Virka avoinna 1857-1858
Varusmestari Lahti Johan 24.05.1859-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Virkaa tekevä vanhempi aliupseeri Wallenius Karl Johan Frithiof 12.03.1855-24.11.1859
Virka avoinna 1860
Vanhempi aliupseeri Nåhlman Gustaf 29.04.1861-30.04.1864
Vanhempi aliupseeri Kääntönen Pehr Henriksson 10.05.1864-30.12.1865
Vanhempi aliupseeri Liika (Liikamaa) Henrik 31.03.1866-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Virkaa tekevä vanhempi aliupseeri Paulin Karl 23.03.1855-07.06.1856
Vanhempi aliupseeri Wikstrand Henrik Herman 07.06.1856-21.05.1859
Vanhempi aliupseeri Lahti Johan 21.05.1859-24.05.1859
Vanhempi aliupseeri Into Johan Henrik 24.05.1859-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Virkaa tekevä vanhempi aliupseeri Mittler Jakob Fredrik 23.03.1855-20.10.1856
Virka avoinna 1857
Vanhempi aliupseeri Munk (Maunula) Henrik 27.12.1858-19.07.1860
Vanhempi aliupseeri Saukkonen Johan Fredrik 19.07.1860-23.01.1862
Vanhempi aliupseeri Planting Herman Reinhold 13.07.1862-30.12.1864
Vanhempi aliupseeri Huovi Erik 30.04.1865-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Vanhempi aliupseeri Saxa Viktor Fredrik 23.03.1855-29.06.1855
Vanhempi aliupseeri Ström Johan 07.07.1855-18.03.1856
Virka avoinna 1857
Vanhempi aliupseeri Karvola Johan 27.12.1856-31.08.1859
Vanhempi aliupseeri Rapp (Ruonavaara) Nils 31.08.1859-30.06.1868
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Glad Johan 23.03.1855-18.03.1856
Virka avoinna 1857
Virka lakkautettuna 1858-1864
Nuorempi aliupseeri Stolt Isak 26.08.1865-30.06.1968
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Jutström Johan 23.03.1855-16.05.1856
Nuorempi aliupseeri Juvelius Otto August 07.06.1856-09.04.1857
Virka lakkautettuna 1858-1864
Nuorempi aliupseeri Kynsijärvi Henrik Henriksson 14.09.1865-30.06.1868
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Wegelius Henrik 23.03.1855-21.05.1856
Nuorempi aliupseeri Karvola Johan 07.06.1856-27.12.1858
Virka lakkautettuna 1858-1864
Virka avoinna 1865
Nuorempi aliupseeri Liika (Liikamaa) Henrik 31.01.1866-31.03.1866
Nuorempi aliupseeri Lindberg Otto 31.03.1866-30.06.1868
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Ståhlberg Gustaf 23.03.1855-29.06.1855
Nuorempi aliupseeri Wahlberg Johan 30.10.1855-09.04.1857
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Munk (Maunula) Henrik 30.10.1855-27.12.1858
Nuorempi aliupseeri
Virka avoinna 1855-1858
Nuorempi aliupseeri
Virka avoinna 1855-1858
Ylimääräisellä menosäännöllä
Alikapteeni Levón Johan Robert 15.12.1854-01.12.1855

3. komppania ja vuodesta 1859 lähtien 3. Raahen komppania

Komppanian päällikkö
Luutnantti Segercrantz Johan Gustav Emil 15.12.1854-01.03.1856
Alikapteeni Groundstroem Paul Josef 01.03.1856-20.07.1858
Alikapteeni Gestrin Gustav Georg 20.07.1858-20.06.1868
Luutnantti
Luutnantti Sillfors Johan Alfred 26.05.1855-01.03.1856
Luutnantti Grönholm Karl Fredrik 07.06.1856-07.12.1858
Luutnantti von Nandelstadh Ferdinand 07.12.1858-05.11.1859
Luutnantti Salow Edvard Herman 08.01.1860-11.03.1862
Aliluutnantti
Aliluutnantti Rehbinder Henrik Bernhard 15.12.1854-26.05.1855
Virka avoinna 1856-1858
Aliluutnantti Salow Edvard Herman 24.05.1859-08.01.1860
Virka avoinna 1861 - 1863
Aliluutnantti Fellman Abraham August 21.04.1964-20.06.1868
Vänrikki
Vänrikki Hamberg Erik Albert 05.03.1855-29.03.1857
Vänrikki Sundman Karl Johan 28.05.1857-21.08.1858
Vääpeli
Virkaa tekevä vääpeli Bergelin Wolmar Gabriel 23.03.1855-27.02.1858
Vääpeli Bergelin Wolmar Gabriel 24.07.1858-24.12.1859
Vääpeli Olin Johan Jakob 22.08.1860-30.06.1868
Port d'Epee vänrikki/Port d'Epee junkkari
Virkaa tekevä Port d'Epee vänrikki Silfverhjelm Adolf Fredrik 23.03.1855-27.09.1856
Virka avoinna 1857-1866
Alivänrikki/junkkari
Virkaa tekevä alivänrikki Nyman Theodor 23.03.1855-02.12.1857
Virka avoinna 1858-1868
Varusmestari
Virkaa tekevä varusmestari Aspegren Zacharias 23.03.1855-31.12.1856
Virka avoinna 1857-1858
Varusmestari Levelius Karl Gustaf 24.05.1859-09.05.1862
Varusmestari Öström (Wirkku) Isak 18.04.1863-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Virkaa tekevä vanhempi aliupseeri Frosterus (Erik) Johan 23.03.1855-07.06.1856
Virka avoinna 1857
Vanhempi aliupseeri Levelius Karl Gustaf 27.12.1858-24.05.1859
Vanhempi aliupseeri Salow Adolf Julius 24.05.1859-23.01.1862
Vanhempi aliupseeri Luoto (Leppäluoto) Enok Henrik 13.tai 18.03.1862-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Virkaa tekevä vanhempi aliupseeri Castrén (Kakkonen) Nils 23.03.1855-20.07.1858
Vanhempi aliupseeri Knápe Viktor Alfred 27.12.1858-17.10.1860
Vanhempi aliupseeri Berg (Haapasaari) Matts 03.04.1861-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Virkaa tekevä vanhempi aliupseeri Snellman Adolf Wilhem 23.03.1855-07.06.1856
Virka avoinna 1857 - 1858
Vanhempi aliupseeri Nygrén (Wäss) Erik 08.04.1859-27.01.1864
Vanhempi aliupseeri Schneider Anton 12.08.1864-30.061868
Vanhempi aliupseeri
Virkaa tekevä vanhempi aliupseeri Bäck Herman Wilhem 23.03.1855-18.03.1856
Virka avoinna 1857 - 1858
Vanhempi aliupseeri Olin (Jack) Johan Jakob 08.04.1859-22.08.1860
Vanhempi aliupseeri Juvelius Otto August 22.08.1860-05.01.1863
Vanhempi aliupseeri Delin (Kanto) eli Hepo-oja Abraham 18.04.1863-30.06.1868
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Petrelius Gabriel 23.03.1855-08.05.1856
Nuorempi aliupseeri Salow Adolf Julius 07.06.1856-20.07.1858
Nuorempi aliupseeri Levelius Karl Gustaf 20.07.1858-27.12.1858
Virka lakkautettuna  1858 - 1864
Nuorempi aliupseeri Lång Johan 26.08.1865-30.06.1868
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Karvola Johan 23.03.1855-07.06.1856
Virka avoinna 1857
Virka lakkautettuna 1858 - 1865
Nuorempi aliupseeri Pisi (Bisi) Karl 31.01.1866-30.06.1868
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Wetoniemi Jakob 23.03.1855-20.07.1858
Nuorempi aliupseeri Knápe Viktor Alfred 20.07.1858-27.12.1858
Virka lakkautettuna 1858 -1864
Virka avoinna 1865
Nuorempi aliupseeri Pihkakoski (ent. Kanto) Lars 14.03.1866-30.06.1868
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Willman Fredrik Theodor 29.04.1855-28.02.1857
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Cajanus Emil 24.05. tai 05.06.1855-20.07.1858
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Rännäri Johan 23.07.1855-15.07.1857
Nuorempi aliupseeri
Nuorempi aliupseeri Lumi Elias 10.08.1855-09.04.1857
Ylimääräisellä menosäännöllä
Ei merkintöjä

4. komppania ja vuodesta 1859 lähtien 4. Kalajoen komppania

Komppanian päällikkö
Alikapteeni Gestrin Gustav Georg 15.12.1854-20.07.1858
Alikapteeni Groundstroem Paul Josef 20.07.1858-20.06.1868
Luutnantti
Luutnantti Wegelius Gustav Adolf Reinhold 30.07.1855-28.05.1857
Luutnantti Salow Herman Edvard 11.03.1862-18.08.1868
Aliluutnantti
Aliluutnantti Schauman Karl Ludvig 15.12.1854-30.07.1855
Aliluutnantti Dahlström Adolf Vilhelm Severin 06.07.1856-29.03.1857
Aliluutnantti Sundman Karl Johan 21.08.1858-11.03.1862
Aliluutnantti Ståhlberg Gustaf 11.03.1862-20.06.1868
Vänrikki
Vänrikki Dahlström Adolf Vilhelm Severin 26.05.1855-06.07.1856
Virka avoinna 1857 - 1859
Vääpeli
Virkaa tekevä vääpeli Levander Oskar Fredrik 23.06.1855-31.12.1860
Vääpeli Sundelin Josef Konstantin 25.04.1861-30.06.1868

Port d'Epee vänrikki/Port d'Epee junkkari

Port d'Epee vänrikki Saxa Isak Emmanuel 29.06.1855-24.11.1859
Virka avoinna 1860 - 1866
Alivänrikki/Junkkari
Alivänrikki Saxa Viktor Fredrik 29.06.1855-28.12.1855
Alivänrikki Wegelius Henrik 21.05.1856-03.02.1860
Virka avoinna 1861 - 1868
Varusmestari
Virkaa tekevä varusmestari Törnvall Karl Gustaf 28.04.1855-31.12.1856
Virka avoinna 1857 - 1858
Varusmestari Cajanus Emil 12.01.1859-04.07.1864
Varusmestari Mecklin Anton Syrak 04.11.1864-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Virkaa tekevä vanhempi aliupseeri Löthman Fredrik Bernhard 28.04.1855-07.06.1856
Virka avoinna 1857
Vanhempi aliupseeri Castrén (Kakkonen) Nils 20.07.1858-21.12.1860
Virka avoinna 1861
Vanhempi aliupseeri Sota (Rääsiö) Johan Andersson 07.04.1862-30.12.1865
Vanhempi aliupseeri Prami (Kitinprami) Johan 31.01.1866-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Virkaa tekevä vanhempi aliupseeri Léman Adolf Fredrik 28.04.1855-31.12.1856
Virka avoinna 1857
Vanhempi aliupseeri Salow Adolf Julius 27.12.1858-24.05.1859
Vanhempi aliupseeri Ask Johan 31.07.1859-15.10.1859
Vanhempi aliupseeri Alajoki (Joki) Abraham 15.11.1859-27.01.1864
Vanhempi aliupseeri Mecklin Anton Syrak 19.02.1864-04.11.1864
Vanhempi aliupseeri Nikkilä Petter Henrik Johan Pettersson 04.11.1864-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Virkaa tekevä vanhempi aliupseeri Reiss (Reis) Konrad 28.04.1855-07.06.1856
Virka avoinna 1857
Vanhempi aliupseeri Cajanus Emil 27.12.1858-12.01.1859
Vanhempi aliupseeri Sjöberg Olof Reinhold 13.01.1859-31.08.1859
Vanhempi aliupseeri Järvinen (Järvi) Jakob 31.08.1859-30.06.1868
Vanhempi aliupseeri
Virkaa tekevä vanhempi aliupseeri Saxell Abraham Niklas (Nikolaus, Nikolai) 28.04.1855-15.03.1856
Virka avoinna 1857
Vanhempi aliupseeri Wetoniemi Jakob 27.12.1858-27.01.1864
Vanhempi aliupseeri Sirviö Jeremias 30.01.1864-31.12.1866
Virka avoinna 1867 - 1868
Nuorempi aliupseeri
  Brockman Jonas Henrik  
Virka avoinna 1857
  Cajanus Emil  
Virka lakkautettuna 1859-1864
  Flygt (Möttönen) Markus  
Virka avoinna 1867-1868

Nuorempi aliupseeri

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

Lähdeluettelo

  1. Wirilander, Kaarlo: Suomen armeijan upseeristo, aliupseeristo ja sotilasvirkamiehistö 1812 - 1871 (1880) - viranhaltijaluettelot
  2. Backström, Åke: Suomen 3.Oulun Ruotujakoisen Tarkk'ampujapataljoonan päällystö 1854 -1868, Oulun sukututkimusseuran julkaisuja 10
  3. Roudasmaa, Stig: Pohjan Prikaatin historia 1626 - 1983
  4. Roudasmaa, Stig: Oulun varuskunnan historia, Scripta Historica VII

Sivua päivitetty 16.12.2008

pekka.hiitola@elisanet.fi